Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації

Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації

В Україні діти з особливими потребами довгий час були ізольовані від своїх однолітків. Інтернати чи індивідуальне навчання дають знання, але відбирають можливість спілкуватися, стають на заваді соціалізації таких учнів. І лише сьогодні суспільство робить перші кроки назустріч дітям з інвалідністю. Усе більше шкіл приймають їх до інклюзивних класів.

В основу інклюзивної освіти покладена ідеологія, яка виключає будь-яку дискримінацію учнів, і водночас створює відповідні умови для отримання якісної освіти такими дітьми. Інклюзія навчає співіснувати з відмінностями. 

Про те, як створити усі належні умови для дітей «групи ризику» в школі, які є міфи про інклюзію та що маємо насправді, про освітні проекти та новітні розробки для інклюзивних шкіл, говорили 23 травня на тренінгу для працівників освітньої сфери «Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації», організованого Фондом Порошенка у Київському університеті ім. Бориса Грінченка.

Захід відвідали близько 600 освітян із п’яти регіонів України – Запорізької, Дніпропетровської, Житомирської, Хмельницької та Чернігівської областей. Учасниками стали керівники органів управління освітою райдержадміністрацій та міськвиконкомів, директори шкіл.

Для освітян провели заняття, присвячені управлінським аспектам упровадження інклюзивного навчання у ЗНЗ, взаємодії учасників освітнього процесу в створенні інклюзивної моделі навчання. Крім того, учасники заходу могли побачити у дії сучасні розробки від українських та міжнародних компаній. Зокрема, ознайомитися із технологією Smart Kids (від видавництва «Розумники»), яка активно використовується в інклюзивному освітньому середовищі, ознайомитися із навчальними напрямами роботи компанії PROLEGO і дізнатися про гру для «особливих» дітей, яку розробив учень однієї із житомирських шкіл.

«Ми з вами розпочали національний рух «За інклюзивну освіту в Україні». А це дуже почесна і відповідальна місія, оскільки від нашого професіоналізму та майстерності залежить розвиток і прогрес дітей з особливими освітніми потребами, а від нашої мудрості залежить їх місце у житті та впевненість у майбутньому. З маленьких школярів починається виховання відповідальних громадян європейської України!»

Марина Порошенко, дружина Президента України, голова Благодійного фонду Петра Порошенка про трирічний науково-педагогічний експеримент «Розвиток інклюзивного освітнього середовища», розпочатий у 2016 році

«За 2 місяці роботи ми бачимо високу активність учнів, виконано 17 586 інтерактивних завдань з математики та української мови. Якщо порівняти кількість виконаних завдань та якість їх виконання, то можемо побачити, що результати учнів з особливими потребами та школярів, які типово розвиваються мають не надто значну розбіжність. Це говорить про те, що учні успішно опановують навчальний матеріал. Контент розроблений так, щоб заохочувати дітей до навчання, розвивати логіку, пам’ять та креативне мислення. Важливо, що електронні освітні ресурси в ігровій формі можна використовувати у класах як звичайних шкіл, так і в закладах з інклюзивною системою освіти. Усі завдання озвучені, мають інтуїтивно зрозумілий інтерфейс і дуже прості у моториці виконання. Завдяки цьому навіть діти, які не вміють чи не можуть читати і писати, можуть їх виконувати. І отримують задоволення від такого навчання».

Олександр Кохан, генеральний директор мультимедійного видавництва «Розумники» про електронні освітніігрові ресурси Smart Kids, які використовуються у 21 інклюзивному класі на Запоріжжі

«Асистент вчителя – це не асистент дитини. Він допомагає вчителю на уроці здійснювати навчально-виховний процес. Він не виключає дитину із загального процесу, він її включає. Окрім того, асистент допомагає й іншим дітям. Головне – потрібно правильно зорганізувати взаємодію, командну роботу вчителя і асистента».

Валентина Хіврич, заступник начальника управління Департаменту освіти і науки Запорізької облдержадміністрації про досвід впровадження та міфи інклюзії

«Основним навчальним принципом Lego Education є навчання через дію. Чому? Тому що коли діти складають цеглинки, коли вони щось роблять, вони це відчувають, вони конструюють і бачать результат їхньої роботи візуально. І тому нові знання засвоюються просто і легко. З «Лего» дуже просто пояснювати дітям складні речі, особливо з дітям з особливими потребами».

Олена Табінська, представниця компаній PROLEGO та LEGO EDUCATION – про освітні програми з використанням «Лего» і робототехніки для дітей від 6 років

«Як ми підготуємо дитину з особливими потребами до інклюзивного процесу? Як ми підготуємо освітнє середовище? Педагог і психолог Виготський ще у минулому столітті говорив про творче ставлення, продуманість використання ресурсів середовища для того, щоб вони для дитини приносили найбільшу користь. Одна з найгірших рис нашого типового освітнього середовища – застабілізованість».

Тетяна Скрипник, професор Інституту людини Київського університету імені Бориса Грінченка, доктор психологічних наук – про закордонний досвід використання технології class management

Анонси та оголошення

Вибори директора Інституту цифровізації освіти НАПН

Національна академія педагогічних наук України оголошує конкурс на посаду директора Інституту цифровізації освіти НАПН України.
Строк подання заяв – два місяці з дня опублікування оголошення 23 березня 2023 року. Вибори відбудуться 7 червня 2023 року.


Науково-практична конференція «Відкрита наука в умовах інтеграції освіти України до європейського дослідницького простору»

Вельмишановні колеги! Запрошуємо вас 27 квітня 2023 року до участі у І Науково-практичній конференції «Відкрита наука в умовах інтеграції освіти України до європейського дослідницького простору» (OS-UA-ERA-2023). Місія заходу: розвиток теоретичних засад і обмін практичним досвідом застосування технологій відкритої науки в закладах освіти і наукових установах, використання дослідницьких цифрових сервісів та е‑інфраструктур, шляхів інтеграції у Європейський дослідницький простір.


Міжнародна науково-практична інтернет-конференція «Актуальні аспекти розвитку STEAM-освіти в умовах євроінтеграції»

21 квітня 2023 року запрошуємо взяти участь у роботі I Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Актуальні аспекти розвитку STEAM-освіти в умовах євроінтеграції», співорганізаторами якої є Інститут цифровізації освіти.


VIII Міжнародна конференція з цифрової освіти

У мирний час ми планували опублікувати найкращі роботи з VIII Міжнародної конференції з цифрової освіти в екологічних університетах, організованої Національним університетом біоресурсів і природокористування України (Київ, Україна) та Вроцлавським університетом природокористування (м. Вроцлав, Польща) спільно з нашим інститутом у томі Post-proceedings 2-го симпозіуму Myroslav I. Zhaldak on Advances in Educational Technology (AET 2021 - https://aet.easyscience.education/2021/). У зв’язку з війною в Україні ця конференція переноситься. Незважаючи на це, подача документів відкрита.