Цифрова компетентність вчителя 2025: формуючи майбутнє освіти

18 березня в Інституті цифровізації освіти НАПН України відбулася ІІ міжнародна науково-практична конференція “Цифрова компетентність вчителя 2025: формуючи майбутнє освіти», присвячена використанню цифрових технологій в освіті. Співорганізаторами заходу  були Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України,  Інститут педагогіки НАПН України, ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», Університет Григорія Сковороди у Переяславі, Університет Докуз Ейлюль, Ізмір, Туреччина, Ерзурумський технічний університет, Ерзурум, Туреччина, Дослідницька мережа Łukasiewicz – Інститут сталих технологій, Радом, Польща Пйотркувський університет, Інститут педагогіки, Пйотркув-Трибунальський, Польща Академія Гуманістично-Економічна в Лодзі, Польща.

Основними напрямами роботи конференції були:

  • Науково-методологічні підходи розвитку цифрової компетентності.
  • Безпека використання цифрових інструментів у шкільній освіті.
  • Цифровий освітній контент для реалізації дидактичних цілей предметних галузей.
  • Дидактичні аспекти використання цифрових засобів навчання у шкільній освіті під час війни.
  • Використання віртуальної/доповненої реальності та штучного інтелекту для розвитку цифрової компетентності.
  • Цифрова комунікація в закладах освіти.
  • Цифрове освітнє середовище нової української школи у воєнний час.
  • Інформаційно-комунікаційні технології у професійній освіті та підвищенні кваліфікації вчителя.
  • Педагогічні інновації: сучасні навчальні практики в Україні та за кордоном.
  • Професійний розвиток вчителя у контексті цифрової трансформації.

Як зазначив академік О.СПІРІН директор ІЦО НАПН України: «Цифрові навички сьогодні найважливіші як ніколи. І вчителі є тими, хто впроваджує реальні зміни. В Українї цифрові засоби стали головними для підтримки освіти під час війни».

Академік Л.ЛУКʼЯНОВА, директор ІПООД НАПН України наголошувала на важливості використання нових цифрових засобів в освіті, зокрема, штучного інтелекту в освіті дорослих.

Академік О.ЛЯШЕНКО, вчений секретар відділення загальної середньої освіти і цифровізації освітніх систем НАПН України підкреслив роль цифрової педагогіки як напряму у педагогічній науці. 

Представники наукової спільноти освітян Польщі, зокрема, доктор К. СИМЕЛА, Й.РЕЛІГА в своїх виступах виокремили роль вчителя у контексті цифрової трансформації.

Викладачі університетів Туреччини Е.КУЧУКАЛІ та Б.КАФТЕР поділились досвідом формування цифрової грамотності студентів та вчителів.

Викладачі та студенти Інституту педагогіки академії Пйотркувської, Польща розповіли про використання цифрових технологій в початковій освіті.

Конференція зібрала близько 130 учасників з України, Польщі, Туреччини, Італії та ін. країн, серед яких вчителі, науковці, аспіранти, докторанти, представники громадського сектору.

Матеріали конференції будуть опубліковані у збірнику та розміщені на сайті конференції та в електронній бібліотеці НАПН України.